Mesto Trstená

Obyvateľov : 7 308 

Zástupkyňa primátora :
PhDr. Ing. Magdaléna Zmarzláková

Bernolákova 96/8 

PSČ: 028 01

Tel.kontakt MsÚ:

043 / 5310 100

Tel.predvoľba: 00421 / 43 ...

  Táto adresa je chránená proti spamovaniu, pre jej zobrazenie potrebujete mať povolené Javascripty
Kontakty

 

 

 

Mestský rozhlas
Dôležité informácie

Sociálna pomoc
 
Krízové situácie

Ako postupovať v 
krízových situáciách

Stav vodných tokov

Meteorologické a hydrologické výstrahy

Predpoveď počasia

RSS odber článkov
Chcete mať vždy najčerstvejšie správy z nášho webu ? Všetko je také ľahké. A pritom nemusíte stále sledovať naše stránky. Odber nových článkov na Váš počítač. Kliknite :
Povinné zverejňovanie
        
Zoznam zmlúv, faktúr a objednávok
         
Náš tip

Chcete vedieť novinky v 
našom regióne?
 Otvorí stránku Turistického informačného centra

  Informačné centrum Námestovo [Nové okno]

 Klaster Orava [Nové okno]

 Zoznam_lekárov

   Úvodná strana   

Nickyho rodina Tlač E-mail
Napísal Administrator   
27. February 2012

Aj Trstená patrí do veľkej Nickyho rodiny

Po medzinárodných úspechoch bol v piatok 24. februára v trstenskom Kine Mier slávnostne uvedený dokumentárny film Nickyho rodina.

Tento výnimočný film o ľudskosti a odvahe Sira Nicholasa Wintona, ktorý zachránil 669 detí z Českoslovenka od hrôzy holokaustu a film ktorý za krátky čas obletel svet si získal srdcia tisícov divákov. S Trstenou je film úzko previazaný práve osudmi zachránených sestier Eberstarkových, ktoré pochádzali  z nášho mesta. Na slávnostné premietanie v Trstenej prišli film osobne predstaviť jeho tvorcovia, producent prof. Partik Pašš a režisér Mgr. Art. Matej Mináč. Vzácnych hostí  po úvodnej piesni v podaní zboru Alfa privítal primátor mesta Trstená a spoločne odovzdali knihy a DVD o filme piatim študentom GMH, ktorí sa úspešne umiestnili na Olympiáde ľudských práv. Tvorcovia sa s prítomnými tiež podelili o svoje zážitky a dojmy z natáčania, zo stretnutí s pánom Wintonom a zachránenými deťmi. Premietli fotografie, film o filme, pozdrav pána Wintona z londýnskej premiéry a reportáž z návštevy rodnej Trstenej sestier Alice a Josefine z júna 2011. Potom nasledoval samotný film Nickyho rodina. Čin jedného človeka a osudy zachránených detí, zanechal vo všetkých hlboké dojmy a hoci celý program s premietnutým filmom trval vyše troch hodín, nik si neuvedomoval ako čas plynie. Na záver sa rozprúdila živá debata, v ktorej prítomní mali príležitosť položiť otázku priamo jeho tvorcom a diskutovať o filme.A ako všade vo svete, kde premietli film, aj u nás vyvolal pozitívne reakcie, nenechal žiadne oko suché a bol pre všetkých povzbudením pre konanie dobra.  Tak sa aj Trstená stala súčasťou veľkej „Nickyho rodiny“.

[Fotogaléria]

O FILME

Ktovie ako by sa ďalej uberal život hlavného hrdinu filmu Sira Nicholasa Wintona (102), nebyť jedného okamihu v roku 1938. Mladý Winton mal vtedy 29 rokov a pred sebou kariéru úspešného burzového makléra. Práve sa chystal na lyžovačku s pražským kamarátom, ktorý mu oznámil, že z nej nič nebude, pretože politická situácia začala byť vážna. Hitler obsadil Sudety a tisícky ľudí z tých oblastí si hľadali nový domov. Rozhodol sa pricestovať do Prahy a navštevoval utečencov v táboroch. Keď videl, v akých podmienkach tam žijú aj s deťmi, rozhodol sa aspoň im pomôcť. Vybavoval doklady pre deti a hľadal v Británii rodiny ochotné ich prijať. Napokon sa mu podarilo vypraviť prvý vlak. A potom ďalšie a ďalšie až do 1. septembra 1939, kým nezačala vojna.Film Patrika Pašša a Mateja Mináča  Nickyho rodina, ktorý putuje so svojim príbehom a posolstvom ľudskosti po celom svete, si získava srdcia nie len tisícok divákov, ale aj odborníkov. Minulý rok sa počtom vyše 53 tisíc divákov stal najnavštevovanejším dokumentárnym filmom a získal deväť ocenení na prestížnych zahraničných a domácich festivaloch, vrátane Karlových Varov, Jeruzalemu, Londýna či Montrealu. V januári 2012 nemecká televízna stanica ARD odvysielala Nickyho rodinu pre takmer 6,6 milónov divákov. Bezprostredne po odvysielaní mnohí diváci začali spontánne „googlovať“, hľadať kontakt na pána Wintona a posielať mu ďakovné reakcie. „Stále nás ohromuje, čo film robí po celom svete. Nielen zbiera ceny na festivaloch, ale vzbudzuje okamžité reakcie a akcie divákov,“ konštatujú tvorcovia a producenti filmu Patrik Pašš a Matej Mináč. ARD navrhla film na prestížnu európsku cenu CIVIS 2012, ktorá sa udeľuje za integráciu a kultúrnu diverzitu. V januári film uviedli aj na MFF v Santa Barbara v USA,  odpremietala ho aj belgická RTBF, maďarská Duna TV. Film. V súčasnosti sa premieta v kinách v USA a Austrálii.  

 
Partnerské mestá

                                                     

 Hořice
Česká republika

 Isaszeg
Maďarská republika

 Jablonka
Poľská republika

 Nový
Hrozenkov
Česká republika

 Žarnovica
Slovenská republika

 Želiezovce
Slovenská republika

 Žirovnice
Česká republika

 Mesto Hořice [Nové okno]

Mesto Isaszeg [Nové okno]

Gmina Jablonka [Nové okno]

Městys Nový Hrozenkov [Nové okno]

Mesto Žarnovica [Nové okno]

Mesto Želiezovce [Nové okno]

Město Žirovnice [Nové okno]

Dôležité linky
  
3D Kino Mier
ticketportal.png 
PHSR 2015-2022
Online knižnica mesta Trstená 
    
Verejné korčulovanie [Nové okno]
   
Naše mesto kliká zodpovedne.sk
                             
ZISS
   
  Nahlasovací formulár nelegálneho obsahu 
          
Pomoc.sk
  
Získané granty
 
Cesta okolo tatier
   
Komunitný plán sociálnych služieb 2016 - 2023
   
Zoznam FREE WIFI
  
Voľby NR SR 2016
    
Audiovizuálny fond
   
   Logo veža
    Kúria Logo 
   Euroregion Tatry
    EZUS Tatry

Vyhlásenie o prístupnosti | Správca obsahu: Mesto Trstená, Bernolákova 96/8, 028 01 Trstená, tel.043 5310 100
Technická podpora: webmaster | Vytvoril : Richard Gajniak - CompServis | Hosting : WEBGLOBE | © 2008-2020

www.trstena.sk
www.trstena.sk