Mesto Trstená

Obyvateľov : 7 308 

Zástupkyňa primátora :
PhDr. Ing. Magdaléna Zmarzláková

Bernolákova 96/8 

PSČ: 028 01

Tel.kontakt MsÚ:

043 / 5310 100

Tel.predvoľba: 00421 / 43 ...

  Táto adresa je chránená proti spamovaniu, pre jej zobrazenie potrebujete mať povolené Javascripty
Kontakty

 

 

 

Mestský rozhlas
Dôležité informácie

Sociálna pomoc
 
Krízové situácie

Ako postupovať v 
krízových situáciách

Stav vodných tokov

Meteorologické a hydrologické výstrahy

Predpoveď počasia

RSS odber článkov
Chcete mať vždy najčerstvejšie správy z nášho webu ? Všetko je také ľahké. A pritom nemusíte stále sledovať naše stránky. Odber nových článkov na Váš počítač. Kliknite :
Povinné zverejňovanie
        
Zoznam zmlúv, faktúr a objednávok
         
Náš tip

Chcete vedieť novinky v 
našom regióne?
 Otvorí stránku Turistického informačného centra

  Informačné centrum Námestovo [Nové okno]

 Klaster Orava [Nové okno]

 Zoznam_lekárov

   Úvodná strana   

Požiar na Bubeníku Tlač E-mail
Napísal Administrator   
05. April 2011

Požiar na Bubeníku

Napriek sústavnému zdôrazňovaniu škodlivosti a nebezpečnosti vypaľovania suchej trávy v jarnom období každoročne narastá počet požiarov i výška spôsobenej škody.

Ku vzniku požiarov dochádza nielen nedbanlivosťou pri zakladaní ohňov v prírode, hraní detí so zápalkami, odhadzovaním nedopalkov pri fajčení, ale aj podcenením okolností pri "riadenom vypaľovaní" a tiež úmyselným podpaľačstvom. Zdá sa, že niektorí ľudia sú nepoučiteľní a neodstraší ich ani príslušné ustanovenie zo zákona NR SR č. 314/2001 Zb. z. o požiarnej ochrane, ktorý zakazuje vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov.Pri tejto príležitosti sa  vážení občania obraciame aj na Vás , aby ste venovali dostatočnú pozornosť pobytu Vašich detí v prírode, kde sú a čo robia.

Pretože z  dosiaľ nezisteného dôvodu  vznikol dňa 30. marca 2011 o 13:06 hodine požiar trávnatého  porastu na Bubeníku, kopci nad Trstenou. Dôsledkom silného západného vetra sa požiar rýchlo šíril po suchom trávnatom poraste, našťastie smerom od lesa do voľného priestoru.  Požiar sa podarilo uhasiť až o 14:10 hodine. Za tento čas zhorelo približne 5 hektárov trávnatého porastu. Na likvidácii požiaru sa zúčastnili dve požiarne družstva HaZZ z Tvrdošína s cisternovými automobilovými  striekačkami, členovia dobrovoľného hasičského zboru v Trstenej, pracovníci Urbáru v Trstenej na čele s jeho predsedom  Ing. Danielom Smitkom a niekoľko dobrovoľníkov z radov občanov.  Týmto sa chceme všetkým zúčastneným poďakovať za nezištnú pomoc pri hasení požiaru.  Zároveň oznamujeme, že mestská polícia naďalej pátra po pôvodcoch tohto požiaru, ktorým podľa § 61 vyššie citovaného zákona č. 314/2001 Z. z. hrozí pokuta až do výšky  331 eur. V prípade, ak bude vyhodnotené, že požiar spôsobil veľkú škodu, hrozí pôvodcom požiaru trestné oznámenie.Nie vždy sa však podarí odhaliť osobu - pôvodcu požiaru. Môže za to aj ľahostajnosť nás všetkých voči dianiu okolo nás a malá občianska statočnosť. Nedovoľme tejto hŕstke nenapraviteľných, aby ničili všetko okolo seba. Ak sa stanete svedkom vypaľovania trávy a lesných porastov, teda ak ste svedkom porušenia zákona, mali by ste nahlásiť túto skutočnosť na políciu (t.č. 158) prípadne mestskú políciu (t.č.0902 915 699).V prípade, že sa požiar už rozšíril je nutné bezodkladne ohlásiť vznik požiaru na ohlasovňu požiarov - t. č. 150 resp. 112, alebo zabezpečiť jeho ohlásenie.

Uviesť:kde horí (presnú adresu), čo horí  a kto volá (uviesť svoje  tel. číslo)

Ďalej je potrebné uviesť podrobnejšie informácie o požiari, vyčkať na spätný telefonát z ohlasovne požiarov a riadiť sa jej pokynmi. Ak je to možné, uhasiť požiar dostupnými hasiacimi prostriedkami (voda, piesok, vlhké prikrývky, lopaty, ručné hasiace prístroje a pod.), alebo vykonať nevyhnutné opatrenia na zamedzenie jeho šírenia.Vykonať nevyhnutné opatrenia na záchranu ohrozených osôb z ohrozeného priestoru. Poskytnúť na výzvu veliteľa zásahu osobnú a vecnú pomoc jednotke požiarnej ochrany - napríklad dopravné prostriedky, zdroje vody, spojovacie zariadenia a iné veci potrebné na zdolanie požiaru. Je verejným záujmom predchádzať požiarom, z ktorých až 80% je zapríčinené práve vypaľovaním trávy a iných suchých porastov. Treba veriť, že spoločným úsilím sa podarí zastaviť nárast požiarov z vypaľovania starej trávy a nebudú sa opakovať tohtoročné deprimujúce pohľady na obhorené, alebo tlejúce zvyšky stromov a krov, dymiace stráne, alebo rozsiahle, bezútešné, čierne spáleniská. 

[Fotogaléria]

 
Partnerské mestá

                                                     

 Hořice
Česká republika

 Isaszeg
Maďarská republika

 Jablonka
Poľská republika

 Nový
Hrozenkov
Česká republika

 Žarnovica
Slovenská republika

 Želiezovce
Slovenská republika

 Žirovnice
Česká republika

 Mesto Hořice [Nové okno]

Mesto Isaszeg [Nové okno]

Gmina Jablonka [Nové okno]

Městys Nový Hrozenkov [Nové okno]

Mesto Žarnovica [Nové okno]

Mesto Želiezovce [Nové okno]

Město Žirovnice [Nové okno]

Dôležité linky
  
3D Kino Mier
ticketportal.png 
PHSR 2015-2022
Online knižnica mesta Trstená 
    
Verejné korčulovanie [Nové okno]
   
Naše mesto kliká zodpovedne.sk
                             
ZISS
   
  Nahlasovací formulár nelegálneho obsahu 
          
Pomoc.sk
  
Získané granty
 
Cesta okolo tatier
   
Komunitný plán sociálnych služieb 2016 - 2023
   
Zoznam FREE WIFI
  
Voľby NR SR 2016
    
Audiovizuálny fond
   
   Logo veža
    Kúria Logo 
   Euroregion Tatry
    EZUS Tatry

Vyhlásenie o prístupnosti | Správca obsahu: Mesto Trstená, Bernolákova 96/8, 028 01 Trstená, tel.043 5310 100
Technická podpora: webmaster | Vytvoril : Richard Gajniak - CompServis | Hosting : WEBGLOBE | © 2008-2019

www.trstena.sk
www.trstena.sk